Medal Szpotańskiego dla Relpol SA

Medal im. inż. Kazimierza Szpotańskiego dla Relpol SA

Podczas zakończonych 13 września 2018 roku targów ENERGETAB 2018 otrzymaliśmy MEDAL IM. INŻ. KAZIMIERZA SZPOTAŃSKIEGO w uznaniu zasług w produkcji przekaźników dla przemysłu i energetyki oraz w podziękowaniu za współpracę ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich.

Medal ten przyznawany jest zasłużonym przedstawicielom przemysłu elektrotechnicznego, zwłaszcza w dziedzinie aparatów elektrycznych oraz osobom prawnym, wykazującym się szczególnymi osiągnięciami w zakresie aparatury elektrycznej.

Kazimierz Tadeusz Szpotański był pionierem polskiego przemysłu elektrotechnicznego oraz założycielem, a następnie współwłaścicielem i dyrektorem Fabryki Aparatów Elektrycznych (FAE) K. Szpotański i S-ka S.A., jednej z pierwszych w Polsce fabryk aparatów elektrycznych. Był współtwórcą Stowarzyszenia Elektryków Polskich, a w latach 1938-1946, podczas kilku kadencji pełnił funkcję prezesa SEP.

Kazimierz Szpotański uważał, że wyzwolenie Polski nie jest możliwe wyłącznie poprzez walkę, ale przede wszystkim poprzez podniesienie cywilizacyjne i kulturalne całego narodu, co da się urzeczywistnić jedynie przez zdobycie przez Polskę mocnej pozycji gospodarczej.