Relpol

Firma Relpol ma już 60 lat

RELPOL SA, która  w tym roku świętuje jubileusz 60-lecia istnienia, to jedyna w Polsce firma produkująca przekaźniki elektromagnetyczne. Przez lata funkcjonowania firma niejednokrotnie zmieniała swoją nazwę, niezmiennie jednak od początku istnienia podstawą działalności była i jest produkcja przekaźników. Od ponad dwudziestu lat firma jest również producentem zabezpieczeń SN oraz systemów monitorów do wykrywania promieniowania radioaktywnego. 

 
 

Relpol 5

Firma  swoją działalność rozpoczęła w 1958 roku, kiedy to Zarządzeniem Ministra Przemysłu Maszynowego Nr 30 zapada decyzja o utworzeniu zakładu Przekaźników w Żarach jako oddziału Zakładów Wytwórczych REFA w Świebodzicach.

1 stycznia 1965 roku zarządzeniem Nr 43  Dyrektora Zjednoczenia PA i AP  z dnia 17.12.1964 firma staje się częścią Lubuskich Zakładów Aparatów Elektrycznych MERA-LUMEL. Pełną samodzielność zakład uzyskuje w lipcu 1982 roku kiedy to rozpoczyna funkcjonowanie Zakład Przekaźników w Żarach.

 

Zmiany ustrojowe w Polsce nie omijają Zakładu Przekaźników. W grudniu 1990 roku  uchwałą Rady Pracowniczej  zapada decyzja o prywatyzacji firmy. Relpol jako drugi zakład w Polsce zostaje sprywatyzowany metodą prywatyzacji pracowniczej. W marcu 1991 roku rozpoczyna działalność spółka akcyjna Relpol SA, która w tej formie prawnej i pod tą nazwą funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W 1996 roku, Relpol jako 55 firma w Polsce, debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Obecnie firma Relpol SA, oprócz wspomnianych  już przekaźników elektromagnetycznych, produkuje również przekaźniki czasowe, nadzorcze, programowalne, instalacyjne, interfejsowe. Produkty te stosowane są w obszarach automatyki przemysłowej i energetycznej, energoelektronice, elektronice przemysłowej i użytkowej, telekomunikacji, AGD i innych. Relpol jest również producentem systemów zabezpieczeń CZIP-PRO® dla rozdzielni średnich napięć, które od wielu lat wykorzystywane są w polskiej energetyce, w tym w elektrowniach wiatrowych. Firma jest również liderem w produkcji urządzeń do wykrywania  materiałów radioaktywnych, w które wyposażone są drogowe i kolejowe przejścia graniczne, a także porty morskie i największe polskie lotniska.